Zbog čega si se opredelila za kvadratni format kompozicije, odnosno kutiju na kojoj prezentuješ svoju ideju? Da li možeš da nam otkriješ neku metaforu tvojih radova?
Čitava kompozicija zapravo retko ima kvadratni format, ali je kutija izuzetno bitan element u mom radu. Ona predstavlja prostor u kome se odvija radnja, pa na taj način ona postaje maketa scene. Kutijaste forme uslovljavaju funkciju drugih elemenata i kontekstualizuju prostor u relaciji celine rada.
Sama pojava kutije izaziva potrebu za njenim popunjavanjem, jer ona ne određuje samo prostor, već predstavlja i pakovanje koje je određeno svojom funkcijom. Elementi kojim ih ispunjavam imaju različita idejna polazišta. Scene su metaforične i alegorijske predstave sa mnoštvom figura koje vrše neku svoju društvenu ulogu.
Uloge aktera na mojim radovima nisu konkretno vremenski određene, već one predstavljaju potencijalne uloge koje obuhvataju širi vremenski kontekst, ali se vrlo lako mogu ubaciti u kontekst u trenutku kada recepijent želi da ga stvori.
Dinamični odnosi figura unutar malog prostora ukazuju na osećaje skučenosti i izolovanosti. Mnogi radovi prenose jedan bitan i nezanemarljiv osećaj, preplavljenost stvarnošću. Metaforična prezentacija upućuje na konkretne životne situacije.
''Muve'', Sara Masnikosa
Koji su to procesi po kojima se izdvaja individua, šta je potrebno da bi izašla iz okvira? Na koji način i kroz koje materijale prikazuješ takve situacije?
Prepoznavanje nezadovoljstva postojećim je proces koji se prvenstveno dešava kod pojedinca i tada se kod njega stvara mogućnost da načini promenu. Samo postojanje te mogućnosti je prvi korak ka nekoj drugačijoj distribuciji stvarnosti. Nezadovoljstvo se dešava onda kada se desi zasićenost postojećim. Na mojim radovima prikazan je trenutak neposredno pre prepoznavanja nezadovoljstva. Taj trenutak je kulminacija koja se uvek može iskazati kroz dinamiku likovnih odnosa. Zato na nekim radovima postoji umnožavanje - stiskanje u prostoru koji postaje mali i figura teži za oslobođenjem.
Šta za tebe znači nagrada ''Mali princ '' koju si dobila?
''Mali princ '' za mene predstavlja potvrdu da je sve ono na čemu sam do sada radila bilo zaista vredno. Takođe potvrđuje da su moje ideje i njihova realizacija na nekom putu koji može dalje da se razvija.
Izuzetno mi je drago što sam postala deo kluba laureata ove nagrade, a posebno zbog toga što znam da je svako od njih sjajan umetnik.
''Od 1 do 12'', Sara Masnikosa
Rekla si da prikazuješ put ''od nezadovoljstva prateći put do zadovoljstva'' . Šta je po tebi iskonsko traganje sebe? Da li si se kao pripadnica ovog društva našla pod pritiskom kao umetnica i privatnom životu? Da li u nastavku karijere vidiš sebe kao savremenu umetnicu?
Ruski avangardni pesnik Velimir Hlebnjikov govori o postojanju skrivenog jezika koji se skriva iza uobičajenih formi jezika. Na način na koji on govori o jeziku, ja pokušavam da ukažem na postojanje podsvesnih i skrivenih potreba i nagona koji teže da budu zadovoljeni. Oni se zadovoljavaju tek onda kada budu otkriveni ili osvešćeni u tim granicama izdržljivosti.
Svaki umetnik se suočava sa pritiskom koji njegova osvešćenost vrši na stvarnost.
Od umetnosti ne mogu pobeći, jer je način na koji sada percipiram stvarnost oblikovan kroz umetnost i moj rad u toj oblasti.
'' Sadašnjost, šta je pošlo naopako?'', Sara Masnikosa
Na koje načine treba da podstičemo sebe da naša fikcija postane naša realnost?
Pravo pitanje je na koji bi način svet funkcionisao kada bi svi prošli kroz taj proces. Kroz svoj rad želim da ukažem na to da posredstvom, na neki način, fiktivnih i potencijalnih predstava, možemo da se suočimo sa stvarnošću prevazilazeći tu vrstu subjektivnosti koja je u radovima prikazana.
Sara Masnikosa, umetnica
Yorumlar